Hipnoz hakkında herşey..

Hipnoz Nedir? Nasıl Yapılır ?

Hipnoz Nedir? Nasıl Yapılır ?

Tem 3, 2012

Hipnoz Nedir ?

Belirli bir usül ile gerçekleşen ruh haline hipnoz adı verilir. Bu olayda istenilen tek olay kişinin ruh halinin yerine getirilmesidir. Bu düşüncenin ortaya çıkışı yavaş bir şekilde gerçekleşmiştir. Dupau, Durand (de Gros), Joly gibi araştırmacılar, deneklerin uykuda görülen istençsizliği, kendilerinde oluşturulmuş düşüncelere uyan denekleri tanımladılar. Diğer taraftan, Hipnozun uyku ile karıştırılması gayet normaldir. Bu karıştırmalar, hipnoz uyku değilse nedir diye bir soru getiriyor aklımıza. Hipnoz, ruh haline yakınlık gösteren yapmacık uyku ya da gerçek dünya ile kişinin kendi dünyası arasında bir ortam diyebiliriz.Günümüzde çeşitli branşlarda da hipnozu kullanmaya başlamışlardır.

Hipnoz Nasıl Yapılır?

Hipnozda kullanılan yöntemler çok farklı ve çeşitlidir. Mesela göz tekniği, gözün göze bakması ve terkin yolu ile de kişiye verilmesi gereken maksatı aktarmak tarzındadır. Bu olay direk hipnoz grubuna girer.Tedavi gören hastaların dikkatini bir yere çekmeleri gerekmektedir , mesela bunu en basiti gözlerdir.Mesela belirli bir işarete baktırmak veya bir objeyi(saat) oynatarak tüm dikkatini çekebilirsiniz. Ya da herhangi bir halüsinasyon, düş görmesini sağlamak hipnozda kullanılan tekniklerden bazılarıdır.

Kişi hipnoza girerken vermiş olduğunuz terkin ile; “Şimdi kendini çok rahat bir yerde hissedeceksin bu rahatı hissettiğin yerde…” diye başlayıp kendisine belirli terkinleri vereceğiniz bir tekniği kullanmanız muhtemeldir. Yada durağan bir noktaya bakarak; “Az sonra gözlerin kapanacak ve dinlendirici bir rahatlık içinde hipnoza gireceksin.” diyebilirsiniz.

Neyse kişiyi belirli bir saydırdığınız özelliklerle hipnoza aldınız, hipnoza soktuktan sonra bu tekniğinizin benzer bir şekli ile “gözlerini aç, kendini rahat hissettiğin bir ortamdaki olumlulukları günlük yaşantına taşıyarak gözlerini aç” şeklinde hipnozdan çıkarabilirsiniz. Yani soktuğunuz gibi çıkartabilirsiniz veya bir başka şekilde çıkartabilirsiniz. O sizin tercih ve tecrübenize bağlı bir şeydir.

 

Yorum Yapınız

Free WordPress Theme
WordPress Blog